Ciągniki siodłowe Low Deck
to rodzaj ciągników siodłowych o niskiej konstrukcji zawieszenia. Rozwiązanie zostało opracowane specjalnie do użytku z naczepami o obniżonej podłodze. Naczepy takie dysponują większą wysokością załadunku i mogą przewozić towary o większych gabarytach lub większą ich ilość.
Dzięki takiemu rozwiązaniu ciągnik jest również bardziej aerodynamiczny, co ma pozytywny wpływ na ekonomikę zużycia paliwa, a niższa podłoga przyczepy ułatwia załadunek i rozładunek.
Kabina pojazdu ma większą wysokość i oferuje więcej przestrzeni dla kierowcy i pasażerów (Super Space Cab).
Ciągniki typu Low Deck (inna przyjęta nazwa, to „Mega”) mają mniejsze koła i niższe siodło. Niektóre dysponują regulacją wysokości siodła, dzięki czemu mogą również ciągnąć naczepy standardowe, ale nie jest to rozwiązanie optymalne.
Aby skompensować mniejszy rozmiar opon, zmienione jest także przełożenie mostu.
W związku z mniejszym rozmiarem kół, a więc i tarcz hamulcowych, ciągnik siodłowy Low Deck najczęściej wyposażony jest w retarder, który zmniejsza obciążenie hamulców, co zwiększa ich trwałość oraz skuteczność hamowania. Retarder pomaga w hamowaniu zestawu podczas jazdy w trudnych warunkach drogowych, takich jak zjazdy z gór lub jazda po śliskiej nawierzchni.
Naczepy Low Deck także wyposażone są w mniejsze, choć szersze w stosunku do standardowych, opony. Ich szerszy profil pozwala na przeniesienie większych obciążeń.
Do wad konstrukcji Low Deck zalicza się mniejsze zbiorniki paliwa oraz większą podatność na nierówności nawierzchni i elementy wystające ponad nią, np. krawężniki. Pojazdy te mogą więc dysponować poduszkami pneumatycznymi, dającymi możliwość uniesienia zawieszenia dla przejazdu nad przeszkodami przy małych prędkościach. Regulowane zawieszenie ma za zadanie pomagać głównie podczas manewrowania poza drogami utwardzonymi, np. na budowach.
Czytaj też: DAF XF 480 FT >>
Najczęściej kojarzone samochody o tym typie konstrukcji są produkowane przez marki: DAF (np. DAF XF 105), Scania (np. Scania R450), Volvo (np. Volvo FH 4), Renault (np. Renault Gama T 460), Mercedes (np. Mercedes Actros 1845). Trzeba jednak wiedzieć, że poszczególne modele tych pojazdów występują zarówno w wersji „Mega”, jak i „Standard”.
Wysokość siodła Low Deck, to najczęściej 95 cm – 105 cm, przy czym np. DAF XF z oponami niskoprofilowymi osiąga nawet zaledwie 91 cm (ten sam ciągnik przy oponach z serii 60 ma siodło na wysokości 96 cm). Dla porównania wysokości siodeł pojazdów w wersji Standard, to 115 cm – 125 cm, choć bywają i wyższe, np. MAN TGX 33.480 – 134 cm.
Rekord należy jednak do prototypu DAF 6×2 Ultra Low Deck, którego siodło jest zaledwie 85 cm nad ziemią. Projekt powstał w ramach partnerstwa TelliSys, w którego skład wchodzą: IMA Uniwersytetu RWTH w Aachen, Europejskie Stowarzyszenie Intermodalne, DAF, GEFCO, Goodyear, WECON i WESOB. Dokonano rzeczy niemal niemożliwej i osiągnięto o 20% większą przestrzeń ładunkową, jednak trzeba powiedzieć, że zestaw z dedykowaną naczepą wygląda dość pokracznie. Istnieją też obawy o jego właściwości jezdne i funkcjonalność, która może być ograniczona praktycznie tylko do dróg dobrej jakości, bez większych pofałdowań i przeszkód. Może to bowiem grozić uszkodzeniem lub nawet zniszczeniem sprzęgu, a w rezultacie samoczynnym odpięciem naczepy.